• (VIDEO) AUU, LJUDI MOJI JELI OVO MOGUĆE... MITROOOVIĆĆĆ! Srbija je na svetskom prvenstvu, BRAVO ORLOVI, TAKO SE IGRA FUDBAL!

Fudbalska reprezentacija Srbije ide na Svetsko prvenstvo! To je epilog njenog fantastičnog izdanja u Lisabonu, gde je posle preokreta pobedila Portugaliju sa 1:2 i, uz gol Aleksandra Mitrovića u 90. minutu, kao prva u grupi stekla pravo da 2022. igra na Mundijalu u Kataru.

Da biste stigli tamo gde ste se uputili, treba sa verom nastupati gde god da ste i naspram kog da ste. Tako su se ponašali i naši fudbaleri u Lisabonu, protiv velikog favorita, a konačan ishod to i potvrđuje.

Da je bilo lako, nije. Niti je iko očekivao da može biti lako. "Svako pašče na svom bunjištu jače", kaže stara izreka, a igrati na terenu Kristijana Ronalda i donedavnih šampiona Evrope jedan je od najvećih reprezentativnih izazova koji nekoga može da zadesi.

Kada se na to nadoveže primljeni gol već u drugom minutu, onda uzbrdica postane naglo strmija, zadatak na toj neopisivo teži, ali... Vera ima moć da i "planine pomera", pa su "orlovi" prestali da se pentraju, već su - uzleteli.

Iako je selektor Dragan Stojković Piksi promenio uobičajenu formciju, te umesto dva špica zaigrao samo sa jednim napadačem, Vlahovićem, odbrana se relativno brzo konsolidovala posle nedosuđenog prekršaja nad Gudeljom i gola kojim je na samom početku Renato Sančez oduševio veliku većinu navijača na stadionu Benfike.

Dušan Tadić je, kapitenski, organizovao igru na sredini terena, Filip Kostić konstantno pretio po levoj strani, Andrija Živković se naradio po desnoj, Sergej Milinković Savić izdržavao brojne duele sa majstorima portugalske "veze", a Vlahović pretio iz minuta u minut, pogodivši i stativu u dvanaestom.

Portugalci su brzo videli da nema šale s takvim "orlovima", pa su čak i sredinom poluvremena počeli da glume, tražeći faulove gde ih nije bilo, ali su i te kako umevali da priprete ako bi im se ukazala i najmanja pukotina u dvodelnom bedemu Piksijeve ekipe. Ipak, više je od našeg golmana, Rajkovića, strepeo Rui Patrisio, kome spasa nije bilo u 33. minutu, kada ga je Tadićev udarac s ivice šesnaesterca prevario.

Od tog izjednačenja, "orlovi" su se razleteli terenom, šutirao je još jednom kapiten Srbije, probao Vlahović glavom, izdržao se pokušaj Mutinja (hvala ramenu Strahinje Pavlovića koje je sprečilo pogodak), pa se na veliki predah otišlo posle brojnih uzbuđenja, ali i odličnog izdanja naše nacionalne selekcije.

Drugi deo meča nije doneo toliko uzbuđenja, jer su i jedni i drugi gledali da "zakrpe" uočene propuste, a za tako nešto, u meču velike važnosti, bitno je odsustvo srljanja. Portugalci su se opredelili za opreznije defanzivno izdanje, naši uvođenjem Mitrovića kao drugog špica tragali za golom koji vodi u Katar, a upravo su "orlovi" i imali bolje prilike.

Ipak, ni pokušaj Vlahovića iz srca kaznenog prostora, kada ga je blokirao Kanselo, ni kada je Mitrović u 83. minutu glavom tražio dalji ugao gola posle "stotog" dobrog centaršuta Kostića, nisu doneli promenu rezultata, baš kao ni kada je Renato Sančez "promešao" odbranu Srbije i izazvao kratkotrajnu paniku.

Ali, mreža se ipak zatresla. Zaigrašvi hrabro, kako je i najavljivao, u finišu sa čak tri napadača jer je ušao i Luka Jović, Piksijev plan da se Portugalci savladaju usred Portugalije - sproveo je u delo tandem kapiten - najbolji strelac Srbije u istoriji.

Dušan Tadić je posle "skraćenog kornera" centrirao s desnog krila, a kod daljeg ugla peterca najviši u skoku je bio Aleksandar Mitrović, koji je glavom poslao neodbranjivu "žabicu" u mrežu - lopta se od tla odbila u mrežu, čime je počelo slavlje, koje je nekoliko minuta kasnije postalo još veće jer je Srbija pobedom direktno prošla na Svetsko prvenstvo. Zasluženo, jer je sa verom tamo i krenula.