PARTIZAN DELI KORAK OD EVROLIGE! Bartomeu poručio i da će elitni rang brojati 18 klubova!
Poznato je kojih 15 klubova će naredne sezone igrati najjače međunarodno evropsko košarkaško takmičenje, a u jedno u preostala tri mesta mogao bi vrlo lako da se nađe i Partizan.
Prvi čovek Evrolige Đordi Bartomeu poručio je da su ogromne šanse da se Partizan nađe među tri kluba koja će dobiti "vajld-kard" za igranje u elitnom takmičenju naredne sezone
- Ostala su još tri mesta. Jedno će zauzeti šampion VTB loige, drugo šampion Nemačke, a treće mesto bi vrlo lako mogao da dobije Partizan - poručio je Bartomeu u velikom intervjuu za španski "AS".
On je naveo da su klubovi sa Balkana i Litvanije fundamentalne za Evroligu i da zbog toga na njih treba da se obrati posebna pažnja.
- Teritorije Balkana i Litvanije su fundamentale i zato smo zainteresovani za njih. To su talentovane fabrike kojih se ne smemo odreći. Moramo ojačati i Nemačku, Francusku, Italiju i Veliku Britaniju - poručio je Bartomeu.
On je govorio je o budućnosti tog takmičenja, kao i planovima o piramidalnom sistemu, ali i problemima ‘FIBA prozora’.
Đordi Bertomeu je u izjavi za španski ‘As’ otkrio da proširenja više neće biti, te da je 18 idealan broj klubova u takmičenju koje se kroz godine menjalo, a od sledeće sezone će dobiti svoj novi oblik.
– Savršen broj timova u Evroligi je 18. Nemoguće je imati više od 18 klubova i nikada nismo pričali o tome da ga povećamo na 24. Nećemo uzurpirati vikende, koji služe da odigravanje domaćih prvenstava. U njima se igrači razvijaju, kao što je slučaj sa NCAA u SAD – rekao je Bertomeu.
Takođe, dao je odgovor koji mnogi traže oko toga hoće li se Evroliga ‘zatvoriti’ poput NBA lige. Njegov odgovor je ne, već će timovi moći da ispadaju iz elitnog takmičenja.
– Zatvorena liga nije u našim planovima. Svako mora da ima šansu da igra protiv najboljih, ako to zasluži. Pitanje je da li možemo da spojimo (ne)stabilnost klubova sa ovakvim kompetetivnim konceptom. Odgovor je da se napravi evroligaški piramidalni sistem – Evroliga u koju može da se uđe iz Evrokupa i iz koje može da se ispadne, bez fiksiranih ‘A’ licenci. Ekipe bi se plasirale u Evrokup na osnovu uspeha u domaćim prvenstvima – izjavio je Bertomeu.
Tu je i problem broja utakmica, odnosno, ‘FIBA prozora’, sa kojom je Evroliga u sukobu.
– Čak 60 odsto povreda se dogodi između oktobra i novembra, nakon što se reprezentativne obaveze završe. Ja mislim da bi savršen kalendar izgledao ovako: osam meseci igranja za klub, onda deo juna i jul za reprezentacije. 45 dana odmora, 15 dana predsezone u kojima bi svi igrači bili na raspolaganju ekipama.
– Ako se desi nešto loše za košarku, mi nismo srećni. Ali, izgleda da smo samo mi ti koji misle da nešto ne funkcioniše. FIBA kaže da su FIBA ‘prozori’ bili uspešni – zaključio je Bertomeu.
Komentari